RAVINTSÁRA

Matečná rostlina:
Kafrovník lékařský (Cinnamomum camphora)
Obsahové šložky:

Vavřínovité (Lauraceae)

Obsahové šložky:

Kafrovníky produkují širokou škálu sekundárních metabolitů – terpeny, fenylpropanoidy, lignany, flavonoidy, kumariny, alifatické i aromatické složky, alkaloidy a steroidy. Výtěžnost silice z ravintsárových listů je 0,7-1,5 %. Obsahuje zejména EUKALYPTOL, LIMONEN, MENTHADIEN, ALFA a BETA-PINEN, MYRCEN, KARYOFYLEN, KAREN, LINALOOL, CYMEN, SABINEN, ALFA-FELANDREN, KAMFEN, ESTRAGOL, EUGENYL-METHYL-ETHER, OCIMEN.

Sbíraná část
Výskyt:

Kafrovník se vyskytuje v subtropech Asie a Afriky, různé podnebí má vliv i na obsahové složky. Uměle byl vysazen také na Madagaskaru, kde se pro něj ujal název ravintsára. Jeho dřevo je díky speciální kresbě velmi ceněné. V Austrálii je považován za invazivní druh vytlačující eukalypty.

Popis:

Ravintsára - ačkoli jménem velmi podobná ravensáře, jedná se o odlišný éterický olej. Někdy jsou chybně zaměňovány. Obě rostliny jsou řazeny do čeledi vavřínovitých, ale zatímco ravensára pochází ze stromu Ravensara aromatica původního na Madagaskaru, éterický olej ravintsára je získáván z listů původně čínského kafrovníku lékařského vysazeného na Madagaskaru uměle zřejmě v 19. století. Byl sem přivezen z Tchaj-wanu. Zde se tak oba stromy potkaly.

Ravintsára znamená v jazyku domorodců „dobrý strom“ nebo „strom s dobrými listy“. Ravintsárový olej lehce připomíná aroma eukalyptu, se kterým ho pojí vysoký obsah eukalyptolu.

Kafrovník lékařský se vyskytuje v několika chemotypech. Tzn. že existuji různé varianty tohoto druhu, které tvoří éterický/esenciální olej odlišného složení. Kromě klasického kafrového oleje z Japonska (hon-sho) jsou známy i oleje s převahou cineolu (ravintsára), linaloolu (ho-oil), safrolu nebo nerolidolu.

Kafrovník je stálezelený strom dorůstající cca 20 až 30 m. Vyznačuje se drsnou rozpraskanou kůrou. Listy jsou oválné, kožovité, s voskovým povrchem. Právě listy jsou surovinou k výrobě éterického oleje pomocí parní destilace. Kafrovníky se mohou dožívat i několika stovek let.

Zajímavosti:
Použití:

Listy jsou využívány jako surovina pro nálevy pro podporu imunity, zejména v období respiračních infekcí. Může být pomocníkem při nachlazení, kašli, rýmě a faryngitidě. Nálev se vyznačuje obsahem taninů a má hnědou barvu. Pro prevenci je doporučován hrnek denně.

Ravintsárový éterický oleje vykazuje antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky. Tlumí bolest. Je využíván pro stimulaci obranyschopnosti organismu, zejména při infekcích dýchacích cest. Může být pomocníkem při bolestech hlavy.

Uvolňuje tělo i duši, hodí se pro chvíle relaxace, při stresu a depresích. Prohlubuje spánek.

V rámci aromaterapie ravintsáru využijete pro podporu dýchacího systému, uvolňuje a rozšiřuje dýchací cesty. Je užitečným pomocníkem při kašli, infekcích, astmatu i zánětech vedlejších nosních dutin. Lze jej využít i jako součást mastí na hrudník a záda při kašli.

Díky spasmolytickému účinku je příjemnou a užitečnou součástí masážních přípravků pro uvolnění namožených a ztuhlých svalů po intenzivní fyzické aktivitě. Vytvořte si vlastní masážní přípravek třeba přidáním do oblíbeného kokosového oleje. Dodá novou energii po tréninku.

Vzhledem k obsahu eukalyptolu není éterický olej vhodný do přípravků pro aplikaci v oblasti obličeje a krku u dětí do 10 let.

Aroma éterického oleje je povzbuzující – ředěný na 1 % v nosném oleji pro nabuzení aplikujte na spánky, krk nebo oblast hrudníku.

Pokud toužíte po osvěžující koupeli, přidejte jej do NEUTRÁLNÍHO KOUPELOVÉHO OLEJE (10 až 30 kapek na 20 ml koupelového oleje). Tato koupel nejen uvolní svaly, je vhodná také při respiračních infekcích pro podporu dýchání.

Ravintsára je oblíbená při jógové praxi, při dechových cvičeních a meditaci.

S jakými silicemi kombinovat? Zkuste éterický/esenciální olej z ravintsáry smíchat třeba s citrusy (např. bergamotem nebo grepem), šalvějí, eukalyptem, kadidlovníkem, zázvorem, borovicí, tymiánem, levandulí i santalem. Pro povzbuzení zvolte směs s rozmarýnem.

Použití u zvířat:

U zvířat není používání ravintsárového oleje rozšířené. Ačkoli má potenciál zejména při podpoře dýchacícho systému, stejně jako u lidí. U zvířat nejsou doporučovány kafrové esenciální oleje – nicméně vzhledem k nepřítomnosti kafru u ravintsárového chemotypu kafrovníku toto omezení odpadá.

Silně ředěný je dobře vnímán i kočkami a exoty.

Recepty a použití:

Varování:

Produkty které obsahují ingredienci

No items found.